Drukuj

Rozdzielczość jest i zawsze była wyznacznikiem jakości w telewizji dozorowej. Choć o jakości obrazu decydują także inne wartości, jak dynamika i głębokość bitowa (liczba bitów wykorzystanych do zakodowania informacji o barwie i o odcieniu szarości), to właśnie rozdzielczość jest uznawana przez rynek za wartość zapewniającą lepszą lub gorszą rozróżnialność szczegółów. Dotychczas ciągły rozwój technologiczny w systemach analogowych powodował zwiększanie wartości tego parametru zarówno w kamerach, jak i w wizyjnych systemach zapisu – wszystko po to, aby obraz był zniekształcony w jak najmniejszym stopniu. Gdy osiągnięto granicę możliwości rozwoju technologii analogowej, rozpoczęły się poszukiwania wyższych rozdzielczości. Przejście na technologię HDTV na rynku konsumenckim znacząco wpłynęło na rynek systemów dozorowych, ponieważ klienci wymagali wyższej jakości obrazu także od kamer służących do monitorowania.

Monitoring IP to najnowsza technologia budowania systemów telewizji przemysłowej, z wykorzystaniem sieci pakietowych IP oraz łączy teleinformatycznych. Technologia pakietowej transmisji danych kreuje całkowicie nowe oblicze systemów monitoringu wizyjnego. Stricte sieciowe systemy telewizji przemysłowej buduje się z wykorzystaniem kamer sieciowych IP oraz specjalistycznego oprogramowania do zapisu i zarządzania materiałem wizyjnym rejestratory IP.

Rozdzielczość to najmocniejsza strona kamer IP w stosunku do kamer analogowych. Wartości rzędu 2Mpix nie należą do rzadkości, bywają 5Mpix, a nawet i 8Mpix. To z kolei daje nowe możliwości związane z obróbką obrazu. Przykładem niech będzie odczytywanie tablic rejestracyjnych bądź rozpoznawanie twarzy. Testy, które przeprowadziliśmy, pokazują, że cztery kamery o rozdzielczości PAL mogą być bez obaw zastąpione jedną kamerą o rozdzielczości 2 megapikseli (mowa o dużych, otwartych powierzchniach typu parkingi, hale, centra handlowe). Co więcej – obraz z jednej kamery IP jest w stanie pokazać więcej szczegółów niż obraz z czterech kamer analogowych! Monitoring IP to najlepsza inwestycja na przyszłość. Możliwości w zastosowaniu i implementacji nowych technologii w systemach monitoringu IP są praktycznie nieograniczone, gdyż dzięki wykorzystaniu technik typowo informatycznych urządzenia sieciowe mogą współpracować z wszelkiego rodzaju oprogramowaniem oraz innymi systemami komputerowymi.